Jak i czym ciąć panele PCV?

| 0 Komentarzy
Cięcie paneli PCV sprawia trudności wielu osobom. Najważniejsze to dobór odpowiedniego sprzętu. Jaki wybrać?

Pozornie bowiem ten materiał jest łatwy w obróbce, ale po kilku próbach okazuje się, że wiele popularnych metod po prostu nie pozwala na osiągnięcie zadowalającego efektu. Wtedy trzeba zastanowić się nad zmianą narzędzia – dobór odpowiedniego sprzętu najczęściej pozwala uporać się nawet z trudnymi wyzwaniami.

Czym ciąć panele ścienne PCV? A co mówi teoria?

Na początek, żeby w ogóle rozstrzygnąć, jakie ma się pole manewru, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: jaka jest specyfikacja materiału, z którego wykonane są panele, jakie wymagania stawia się co do jakości cięcia, na jakie błędy można sobie pozwolić i jakie wady estetyczne może mieć obrobiony element. Im mniej dokładna musi być obróbka, tym mniej profesjonalnych narzędzi można użyć. Nieprzekraczalną granicę wyznacza tu jednak charakterystyka materiału, którego ze względu na twardość i odporność na wysoką temperaturę nie da się przecież ciąć ani nożykami, ani maszynkami do styroduru. Jakie opcje więc pozostają?

Cztery narzędzia, jeden efekt

W praktyce do cięcia paneli PCV stosuje się tylko cztery typy narzędzi: pilarki, wyrzynarki, szlifierki i gilotyny. Z rzadka można wykorzystać również płatnicę, ale tendencja jest taka, żeby w imię komfortu pracy i powtarzalności efektu rezygnować z narzędzi ręcznych na rzecz elektronarzędzi, choć o płatnicy warto pamiętać, kiedy z różnych powodów nie można użyć popularniejszych rozwiązań.

Pilarka

Pilarka, zarówno ręczna, jak i stołowa, a najlepiej ukośnica, poradzi sobie z cięciem świetnie. Na modelach stołowych tnie się najłatwiej, ponieważ najmniej trudności nastręcza utrzymanie wybranej linii cięcia. Długi stół podawczy i możliwość ustawienia kątów cięcia dają olbrzymie możliwości i pozwalają nawet bez wielkiego doświadczenia wykonać trudne projekty. Warto tu jednak zdać sobie sprawę z kilku ograniczeń. Po pierwsze, są to narzędzia dość drogie. Po drugie – zajmują dużo miejsca, a po trzecie, służą do wycinania prostych kształtów. Mniejsze, poręczne pilarki ręczne dają nieco więcej swobody, ale wykonanie nimi naprawdę gładkiego i prostego cięcia nie zawsze jest łatwe.

Polecane ukośnice

Wyrzynarka

Wyrzynarka do cięcia paneli PCV sprawdza się bardzo dobrze, jeśli tylko operator potrafi ją prowadzić prosto. Wtedy można wycinać nawet bardziej fantazyjne wzory, ponieważ szerokość ostrza jest niewielka i pozwala na płynne zmiany kierunku obróbki. Dokładnie to samo staje się jednak problemem, kiedy nie ma się doświadczenia – zbyt lekkie prowadzenie sprawia, że łatwo można odejść od wstępnie wyznaczonej linii obróbki. Wyrzynarki są stosunkowo tanie i dość uniwersalne – jeśli kupić od razu zestaw brzeszczotów do różnych zastosowań, to mogą one wyprzeć ulubione narzędzia ręczne: brzeszczoty, szlifierki itd. Faktem jednak jest, że tak naprawdę, aby móc precyzyjnie ciąć panele PCV, warto zainwestować jeszcze w skrzynię ukosową, a wcześniej poćwiczyć trochę na jakichś materiałach odpadowych.

Szlifierka

Propozycja cięcia szlifierką pojawia się zawsze, kiedy nie wiadomo, jakiego narzędzia użyć. To fakt – odpowiednio dobierając tarcze, można ciąć prawie każdy materiał, ale szlifierka nie będzie narzędziem idealnym. Jej równe prowadzenie wymaga sporo wprawy, a linia cięcia i tak zwykle nie będzie tak równa, jak po użyciu brzeszczotów. Poza tym wielkość tarczy sprawia, że szlifierka zdecydowanie nie sprawdzi się przy wycinaniu kształtów bardziej finezyjnych. Nawet jeśli akurat to przy cięciu paneli PCV rzadko będzie problemem, to warto jeszcze przed zakupem narzędzia pomyśleć, czy da się je wykorzystać również w punktach najbardziej newralgicznych. Szlifierka zwykle zawiedzie, więc można użyć jej jako podstawowego narzędzia, ale jeśli w planach jest częstsze cięcie paneli, to w pewnym momencie jej niedostatki poważnie dadzą się we znaki.

Gilotyna do paneli PCV

Jej podstawową zaletą jest wysoka specjalizacja. To znaczy, że narzędzie zaprojektowane specjalnie do obróbki paneli, poradzi sobie z ich cięciem idealnie. Krawędzie będą gładkie i równe, nie ma możliwości zejścia z wyznaczonej linii cięcia. Niestety dokładnie to jest też najpoważniejszą wadą gilotyny – może ona ciąć jedynie po linii prostej, co oznacza, że w paru szczególnych przypadkach trzeba będzie użyć dodatkowo innego narzędzia, żeby na przykład wyciąć półokrągłe otwory. To dokładnie ten sam problem, na który natrafiają użytkownicy szlifierek, przy czym ci, którzy korzystają z gilotyny, nie muszą się martwić trudnością w prowadzeniu ostrza. Pod tym względem gilotyna jest nawet lepsza niż pilarka, choć zdecydowanie mniej uniwersalna.

Podsumowanie

To, czym ciąć panele ścienne z PCV, wcale nie jest kwestią banalną. Wybór narzędzi jest spory, a każde z nich ma jakieś wady. Dlatego sporą rolę w podejmowaniu decyzji odegra przyzwyczajenie i osobiste preferencje. Przede wszystkim jednak trzeba rozstrzygnąć, jak często dane narzędzie będzie używane, czy poza cięciem paneli znajdzie się dla niego inne zastosowanie, ale także jak skomplikowany jest projekt, który będzie realizowany. Wtedy może się okazać, że pozornie najmniej atrakcyjne narzędzie pod względem użytkowym będzie rokowało najlepiej.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.